KYNOLOGICKÁ REVUEFOTOGALÉRIAAKTUÁLNA INZERCIA | ONLINE  PREDPLATNÉ | ON-LINE LINKY | CACIT & GRAND PRIX 

  NAŠI PARTNERI:

PEDIGREEPROFILUM | EUKANUBA | SAURUS | ACANA | ORIJEN AKVÁRIUM KOBOLKA | EAGLE PACK | BELCANDO | TATRAPET |  ALAVISTVA | PENZIÓN LUCUS 

 NEMECKY-OVCIAK | BIOFAKTORY | BAYER | QTEST | MZTRADE | EUROSPORT-K9 | Z POLYTANU | R-CARGO | BEWI DOG | PLAČEK | KOMAR | EUROMESTO | PSIE BÚDY

stránky na www.dogsk.sk:   

SLOVENSKÝ BOXER KLUB | SVETOVÁ VÝSTAVA BOXEROV | MAJSTROVSTVÁ SVETA  BOXEROV | CENTRALEUROPEAN BOXER SHOWKUBIK SLOVAKIA

 FENDER EDDA |  BOXERLINKS.EU | BOXER magazin | BOXER PUPPY | CHIHUAHUA | CHIHUAHUAPUPPY | JUNIORHANDLING | VÝROČNÁ VÝSTAVA ČIVÁV A PAPILLONOV

 

 

 

MAGAZÍN CHOVATEĽOV A PRIATEĽOV PSOV S NAJDLHŠOU TRADÍCIOU NA SLOVENSKU!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 KAM NA VÝSTAVY V ZAHRANIČÍ? >>> tu <<<

VÝHODY PREDPLATNÉHO >>> tu <<<

ARCHÍV ČLÁNKOV >>> tu <<<

FOTOGALÉRIA  >>> tu <<< 

 

 

Úloha a poslanie chovateľských klubov

 

Výročná výstava čiváv a papillonov – Vrbové 16. 2. 2008

 

Jozef Šuster

 

>>> pdf verzia <<<

>>> fotogaléria <<<

>>> výsledky <<<   

 

O klube, ktorý zastrešuje jedno z najpopulárnejších plemien súčasnosti, sme už na našich stránkach reportáž priniesli. Sú však skutočnosti, medzi ktoré patrí nielen spomenutá popularita a stále väčšia obľuba čiváv, ale, napríklad, aj rekordná účasť čiváv a papillonov na klubovej akcii...

 

183 prihlásených jedincov, z toho rovných sto čiváv dlhosrstých, 52 krátkosrstých a 31 papillonov oboch veľkostných rázov  - to je štatistika rekordného počtu prihlásených jedincov týchto plemien na Slovensku, ktorá si zaslúži pozornosť nielen priaznivcov a chovateľov spomenutých plemien, ale i širšej verejnosti.  Ak by sme chceli hľadať dôvody takéhoto vysokého počtu, je potrebné tak urobiť v širších súvislostiach. Prvým dôvodom je bezpochyby už spomenutý nárast popularity. Ten je vo veľkej miere určujúcim faktorom počtu odchovaných šteniat spolu s ich následným predstavením na kynologických podujatiach. Na tomto základnom kameni môžu byť položené ďalšie aspekty vysokého obsadenia výstavy. Ak má táto štatút splnenia podmienky chovnosti, a okrem toho jej súčasťou je aj klubová bonitácia, je splnený  predpoklad účasti tých jedincov, ktorých majitelia považujú prítomnosť na výstave za „povinnú jazdu“ ďalšieho uchovnenia.  Oveľa väčšiu pozornosť výberu výstav venujú majitelia tých jedincov, pre ktorých tento faktor nie je dôležitý. Ich priorita sa sústredí na navrhnutých rozhodcov, miesto a termín konania a možno aj na zážitky z predchádzajúceho roka.

Na tohtoročnej výročnej výstave vo Vrbovom, ktorá sa uskutočnila vďaka úzkej spolupráci Klubu chovateľov čiváv a papillonov so sídlom v Poprade s Klubom kynológie vo Vrbovom, zdá sa boli splnené všetky podmienky na to, aby bola účasť prihlásených jedincov vysoká. Približne 90 jedincov bolo prihlásených aj na bonitáciu, a i keď to nie je pravidlom, s niektorými z nich sa už nestretneme na inom podujatí. Žiaľ, toto je realita nielen u papillonov a najmä u čiváv, ale aj u mnohých iných plemien. Je pochopiteľné, že majitelia s priemernými jedincami neabsolvujú „výstavné turné“ a že sa radšej prezentujú svojimi najkvalitnejšími odchovmi. Väčšiu polovicu vystavených jedincov ale tvorili na tohtoročnej výstave jedince, ktorých majitelia boli zvedaví na posudky od renomovaných rozhodcov pani Zdeňky Jílkovej a Dr. Miroslava Guniša. Samozrejme ich motivovala možnosť získať cenné tituly, prípadne umiestnenia, za ktoré sú navyše veľmi pekné ceny.

Na to, aby sa ale majitelia psov mohli na výstavu prihlásiť, je nutné, aby boli o podujatí včas a dostatočne informovaní. V dnešnej dobe, ktorá sa často nazýva dobou informačných technológií, by už mala byť asi samozrejmosťou možnosť získať všetky potrebné informácie vrátane prihlášok a propozícií aj prostredníctvom internetu. Niet však lepšieho spôsobu zabezpečenia informovanosti potencionálnych vystavovateľov, ako sú vytlačené prihlášky a propozície doručené na tie správne adresy. Toto všetko zohrávalo iste svoju rolu, a tak konkurencia na získanie titulov víťaz roka, víťaz roka mladých ako aj tých ďalších sa zišla naozaj veľmi silná.

V záverečnom finále si najvyššie tituly víťazov roka u dlhosrstých čiváv odniesli RAMSTEIN-SIGN Cevaro majiteľky Janky Valentovej a  IZIF Jokers Dog majiteľa Ing. Jozefa Kupera a víťazmi roka mladých sa stali KIMI Jokers Dog maj: Ing. Jozef Kuper, Pähkinän TRICK´N´DREAM majiteľky Svetlany Karkovej.

Krátkosrsté čivavy  si tituly rozdelili nasledovne: Víťazmi roka sú pre tento rok pes EROS z Istropolytanu majiteľky Zinaidy Kamrádovej a sučka TRIXI Intergalaxia majiteľky Ivety Strniskovej.

U mladých jedincov tituly získali BUCANEER Ave Bengal majiteľky Jitky Blahovej z Českej republiky a QUEENY Cheri pod Měndou Marcela Linharta.

U papillonov, ktorých i keď je menej ako čiváv, ale sú vo veľmi vyrovnanom type a ich kvalita je vysoká, si najvyššie ocenenia s peknými cenami domov odniesli: Vittoria´s STRIKE majiteliek  Marcely Hanesovej a Márie Krošlákovej,  ERINSJOY Cuban Breezer majiteľky Márie Krošlákovej,  GOLDY GIRL Mária Sirrah majiteľky: Kamily Adamiecovej, ANDREAS Golynski raj majiteľky Mgr. Kamily Adamiecovej, Chakmani´s Take the Lead D´ARTAGNAN de Pompadour majiteľky Zuzany Nouzákovej, PNINFARINA Caprina Dowina majiteľky Gabriely Majdovej a MERCEDES Caprina Dowin, majiteľky Gabriely Majdovej.

Majiteľom všetkých úspešných jedincov, vymenovaných i tých ďalších,  gratulujeme!

Podrobnejšie výsledky nájdete v spravodaji PES 4/08 a spolu s fotogalériou aj na internetovej stránke www.dogsk.sk/chihuahua.

 

 

 

Viděno očima  náročného návštěvníka z ciziny…

 

Věk je někdy dobrým měřítkem věcí. Ale také nemusí. Říká se - zkušenosti, ty s věkem získáváme. Nebo rozum? Ten s věkem ztrácíme. Nebo mezilidské vztahy? Ty ale zůstávají a s věkem nabývají na hodnotě! Trochu  filozofující úvahy na začátek, abych se na konci nedostal do úzkých.

 

Chováme psy mnoho, mnoho let. Ať již úspěšné výstavně nebo úspěšné v soutěžích sportovních. Ale také běžně přijímané domácí příslušníky a v mnoha případech mazlíky.

Po určité době se stane, že již přestanete vnímat jakoukoliv soutěž jako prestižní záležitost, kde vám jde o titul nebo o umístění. Je to krásné. Bojovat o umístění, sledovat s napětím konkurenci, sledovat s adrenalinovým podtextem výsledky třeba srovnatelných kvalit. Ale od toho všeho se oprostíte po mnoha letech chovatelských úspěchů. Pak si můžete začít vybírat. Vybírat podle vzdálenosti, vybírat podle náročnosti, nebo vybírat podle toho, kdo vás pozve nebo s kým se na výstavě chcete setkat!

 

Ten poslední argument jsme zvolili při přihlášení na Výroční výstavu čivav a papilonů ve Vrbovém na Slovensku.

Když zahodíte dnes již běžnou frázi, cituji: „Ale tam je přeci daleko.“, tak po Evropě jezdíte jen podle své chuti. A to si právě už dnes můžeme dovolit! A dovolili jsme si to vyzkoušet i v případě slovenské výroční výstavy. Konkurence, o které jsme nevěděli, veliká, protože, přece jenom, slovenské speciálky nám nějak vypadly z kalendáře. Ale právě o to víc zaujalo jméno na propozicích.

Se jménem Šuster jsem se setkával při tvorbě prvních čísel Kynologické revue. Byl jsem tehdy rád, že vzniká něco nového, trochu odlišného od běžně zavedených typů. A musím říci, že pořád z povzdálí sleduji, jak si Kynologická revue vede. Drží stále svůj standard!

O to víc chovatele, a nejen chovatele, ale i člověka, potěší, kdy něco z minulosti zůstane na svém místě. Když pominu budovu „socialistického realizmu šedesátých let“, kde se výstava konala, místo bylo ideální.Velký přístupový vestibul, bar a odpočinkové místo při něm. Velké parkoviště, i když s proletujícími vločkami sněhu,což bychom u Piešťan již v tomto ročním období nehledali, protože nám soudruh Klaus říká, že žádné změny klimatu nehrozí, navodí situaci, že místo je naprosto dokonale zvolené. Ale to jsme ještě nebyli vevnitř. Nějak mám pocit, že jsem se ocitnul v jiném, trochu  renesančně restauračním světě.

Ve velkém sále dva kruhy. To je snad obvyklé pro dvě plemena. To by ani nemělo být jinak. O to nešlo. Ale šlo o to, že kolem kruhů byly v dostatečně velké vzdálenosti na vyvýšené podestě restauračně upravené stoly s dostatečným množstvím židlí, takže při našem příchodu s našimi přenosnými výstavními židlemi na zádech jsme si připadali poněkud trapně.

Najednou mi to připomnělo výstavu ve Finsku, kde také bylo vše připraveno podle předem nepsaných norem, ale ke spokojenosti vystavovatelů.

Pominu  výstavu samotnou. Ty bývají vždy v průběhu většinou stejné nebo podobné. A to, že námi vystavený pes velmi dobře uspěl a dobře representoval chovatelskou stanici „Ze Síbrtů“ a přivezl do českého zahraničí krásný pohár je pro nás ocenění. To, že výstava působila dojmem rodinné slavnosti nemůže zkalit to, že nemůžeme jenom chválit, ale i trochu kriticky šlehnout. A to výtkou na stranu jinak dobrého slovenského rozhodčího. A tu výtku si myslím mohu dovolit, a to vzhledem k množství úspěšně odchovaných psů. Slovenský pan rozhodčí si v určité chvíli naprosto nevěděl rady s netypickým importem z Ameriky, který neodpovídá FCI standardu a není proto třeba ani v Česku dosud přeregistrován.

Tolik výtka. Já, také jako rozhodčí, chovatel a musher, který v Americe pracoval, bych byl k importům z Ameriky mnohem opatrnější!!!

 

Ivan Síbrt

chovatel a musher

ale i  Ivana Síbrtová

mezinárodní rozhodčí

 

 

Optimálne rozlíšenie 1024x768
Webmaster
© 2000 - 2007: JZ graphics