MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKEJ REPUBLIKY
VO VÝKONE NEMECKÝCH OVČIAKOV
v znamení 30-ročných osláv kynológie v Bardejove
25. - 26.5.2002
Mali sme to šťastie, že sme mohli sledovať prípravy na toto vrcholné podujatie od samotného začiatku. Realizačný tím stlmený okolo významného a známeho kynológa Jána Sudimáka, úspešného rozhodcu exteriéru aj výkonu a známeho chovateľa a výcvikára, tvorili osobnosti, ktoré zažiarili nielen pod reflektormi bardejovskej, ale aj slovenskej či svetovej kynologickej slávy. Posúďte sami, veď organizačný výbor tvorili Ing. Mariana Petrušková, Jozef Olearčin, Ján Renčko, manželia Biľoví a manželia Mizerákoví. Všetci z nich i mnohí nemenovaní, každý podľa svojich možností, odovzdal v prospech Majstrovstiev Slovenska kus svojho voľného času, nesmierne množstvo hodín príprav a samozrejme aj schopností, ktoré vychádzali z dlhoročných skúseností.

Majstrovstvá Slovenska vo výkone nemeckých ovčiakov sa niesli v znamení dôstojných osláv 30. ročného výročia bardejovskej športovej kynológie. Vtedy pri zrode prvého klubu stáli dnešný predseda klubu J. Sudimák, J. Pangrác st., A. Guttek st., P. Krupa (prvý predseda klubu) T. Šesták, I. Bohunický a A. Novák, ktorí nechýbali na spoločenskom večeri, ktorí organizátori s krásnou nepochybne aj veľmi chutnou tortou pripravili pri tejto príležitosti. Aj keď Anton Fabian nebol členom Klubu v Bradejove, nakoľko zostal verný svojmu rodnému mestu Prešov, stál pri jeho zrode. Ako nám prezradil, bola to jedna z príležitostí keď si uvedomil ako čas beží, ako sa z mladých ľudí stanú zrelí a že psíčkarske priateľstvá nepoznajú žiadne hranice.

O tom, že mesto Bardejov si váži a je hrdé na ojedinelé úspechy svojich bardejovských kynológov, svedčí nielen plná tribúna ligového štadióna, ale aj prijatie členov organizačného výboru, zástupcov Zväzu športovej kynológie a Slovenskej únie chovateľov nemeckých ovčiakov u primátora mesta MUDr. Borisa Hanuščáka. Som presvedčený o tom, že pán primátor má podrobne zmapovaný život vo svojom meste, istotne vie, že Jozef Olearčin a Ing. Mariana Petrušková úspešne reprezentovali Slovensko na Majstrovstvách sveta a že chovateľská stanica EQIDIUS - FCI Jána Sudimáka je pojmom dnes už na rôznych častiach sveta s uznaním jej odchovov nemeckých ovčiakov pracovných línií. Aj keď úspešných štartov na vrcholových podujatiach majú jedince z tejto chovateľskej stanice už za sebou (pozn. redakcie: možno si mnohí spomínate na názov Egidius, ktorý ale nebol v zozname chránených názvov FCI), titul majstra sveta sa možno dočká práve niektoré z narodených šteniat, ktoré prišlo na svet práve vtedy keď Slovensko prežívalo zrod doposiaľ najväčšej hokejovej slávy...
Poďme sa ale pozrieť na samotný priebeh Majstrovstiev Slovenska, ktoré tak ako to už býva zvykom, sa uskutočňujú podľa SchH 3, avšak súčasťou boli aj prestížne preteky podľa SchH 1 určené začínajúcim psom, prípadne psovodom.
V kategórii SchH 3 stopy posudzoval MVDr. Z. Tatarko, poslušnosť Ing. M. Ráček a obranu P. Lengvarský, čerstvý vicemajster sveta v stopách. U SchH 1 stopy posudzoval M. Sobolič a poslušnosť a obranu domáci "odchovanec" J. Olearčin. Pri pohľade na tieto mená sa nedá neskonštatovať nič iné, ako to, že sa jedná o odborníkov na slovo vzatých a pritom s vynikajúcimi ľudskými vlastnosťami. Výber naozaj hodný vrcholového podujatia a dôstojnej oslavy kynológie v Bardejove. Veľkú zásluhu na športovom úspechu podujatia majú vždy figuranti a kladači stôp. V kategórii SchH 3 pretekári i divácka kulisa mohli oceniť profesionálny a veľmi korektný výkon tandemu D. Mecner a J. Vnenčák a v kategórii SchH 1 domáceho O. Kokačku a O. Biháriho. Výkon figurantov je pod drobnohľadom početnej diváckej kulisy i pretekárov samotných, ktorí sledujú ich výkony a aj patrične sú ohodnotení potleskom aj uznaním. Nie je tak tomu pri práci kladačov na pachových disciplínach. Prejsť počas krátkej doby viac kilometrov, pamätať si ich presne tvar každej stopy, určiť presne miesto kde je zanechaný predmet, to chce nielen talent, ale aj systematickú prípravu, tak ako je tomu aj u figurantov. Lenže práci kladačov netlieskajú tribúny a väčšinou ich berú všetci ako samozrejmosť. Z toho dôvodu aspoň takto oceňme, potleskom ktorý im pošleme prenosom sily myšlienky O. Nováka, Š. Žoltáka, Ľ. Hurňáka a D. Bankoviča.
V Bardejove, meste, ktoré je zapísané do Svetového dedičstva sa nesúťažilo o bežné trofeje na aké sme zvyknutí na iných podujatiach, ale o štýlové keramické ceny, ktorých autorom je Mgr. Pavol Holtman.

Z mála podujatí nesprostredkujeme pohľad na stupne víťazov. Žiaľ počas slávnostného defilé, ktoré malo byť dôstojným vyvrcholením dvojdňového sviatku so všetkým čo k nemu patrí, si počasie povedalo, že v Bardejove predsa všetko byť ideálne nemôže a spustil sa silný dážď, ktorý zmenil plány organizátorom a zabránil objektívom fotoaparátov zvečniť tieto okamžiky. Istotne boli z toho smutní aj členovia prezídia Zväzu športovej kynológie a Slovenskej únie chovateľov nemeckých ovčiakov, ktorí svojou osobnou účasťou zvýšili prestíž celého podujatia.
V kategórii Sch3 mala najlepšiu stopu Marta Majtasová so psom EMÍR Chabet (94b.) s rovnakým počtom bodov ako Milan Bachratý a pes Bred Forivet, najlepšiu poslušnosť Andrea Kadlecajová a Nilo Abel ohodnotenú na 95 bodov a rovnaký počet 95 bodov na obrane dosiahli Miroslava Tichá so psom REIF v. Blitzen Stein a Július Benovič so psom Tango Ben-Ju.

Celkovým víťazom v kategórii SchH 3 a Majsterkou Slovenska sa stala Marta Majtásová so psom EMÍR Chabet (280 bodov), na druhom mieste skončil Milan Bachratý so psom BRED Forivet (277 bodov) a ako tretia Miroslava Tichá so psom REIF v. Blitzen Stein (275 bodov) pred celkovo štvrtým a neskorším víťazom GRAND PRIX 2002 Miroslavom Hvolkom a Emou III Chabet (270 bodov).
U "jedničkárov" ako sa v kynologickom žargóne vraví kategórii SchH 1, na stopách excelovali dvojice Ján Brejčák so psom Iron od Studeného prameňa, Ján Klein a pes CAPRY Bomadze ako aj Matúš Balun so psom SONNY zo Slncojasu, keď všetci dosiahli zhodne 98 bodov! Nedá sa nezagratulovať!
V poslušnosti bola najlepšia dvojica Anna Nagyová a KASO Betkin dvor s 96 bodmi a rovnako aj najlepšia obrana pripadla tejto dvojici keď získali 97 bodov.
Pri celkovom súčte bodov, napriek veľmi kvalitne vypracovanej, ale nie najvydarenejšej stope sa vďaka vynikajúcim výsledkom na poslušnosti a obrane si prvenstvo vybojovala dvojica Anna Nagyová a KASO Betkin dvor s celkovým počtom 280 bodov len bod pred druhým Gabrielom Senderákom so psom Bert Junák, ktorý podal veľmi vyrovnané výkony vo všetkých troch disciplínach ako aj Marcelom Balážom so psom ARES Tatry, kde pri rovnakom súčte bodov o treťom mieste rozhodli len nižšie body na obrane.
Aj keď sa podujatie nieslo v znamení osláv bardejovskej kynológie, tretie miesto Marcela Baláža, reprezentanta Kežmarku, priam evokuje k zamysleniu sa nad tým, že je až neuveriteľné, že dianie v športovej kynológii veľmi pripomína iné športové odvetvia. V každom športe je dôležitá tradícia a osobnosti, ktoré tvoria jej súčasnosť. Iba z takýchto miest sa rodia potom nové hviezdy na kynologickom nebi. Aj keď neexistuje žiadny spôsob, ktorým by sme vyhodnocovali to, že kto kam patrí v hierarchii športovej kynológie, ale mám pocit, že Kežmarčania, ktorí sú stlmení okolo osobnosti Jozefa Nahálku, po čase útlmu, opätovne postúpili do slovenskej "psíčkarskej extraligy" a rozhodne popri takých baštách kynológie akými sú Bardejov, Bratislava, Chorvátsky Grob, Košice, Nitra, Poprad, Prešov, Prievidza, Sabinov, Trnava, Vranov, Vrbové či Žilina nechcú hrať posledné husle.

Rozlúčenie sa s Bardejovom a Majstrovstvami Slovenska usporiadanom práve v tomto prekrásnom historickom meste, prezradiac, že práve správou pamiatok sa počas predchádzajúceho zamestnania zaoberal Ján Sudimák, bolo v nádeji, že sa tu opäť na nejakom významnom podujatí stretneme. Budú to Majstrovstvá sveta vo výkone nemeckých ovčiakov v roku 2007 o ktorého pridelenie Bardejov a jeho kynológovia požiadali? Alebo ešte aj niečo skôr na podujatí celoslovenského významu? Nech je už akokoľvek veríme, že bude rovnako kvalitne pripravené ako tohtoročné Majstrovstvá Slovenska.

Jozef Šuster

 

<< späť