CRUFT'S 2005

 

Phil Buckley exkluzívne pre Kynologickú revue


Raz mi jeden významný chovateľ povedal, že tak ako každý moslim by mal raz za život ísť do Mekky, tak by sa mal každý psíčkar zúčastniť na veľkej show zvanej Cruft´s. Po tom, čo som ju navštívila chcem len doplniť: raz za život je málo!

 

Na letisku v Birminghame, kde naša „ekipa“ dorazila po bezproblémovom lete, (pretože vybrať sa tam autom nemusí dobre skončiť kvôli ceste v ľavom jazdnom kruhu) Vás prekvapí vláčik, ktorý premáva priamo na výstavisko NEC (National Exhibition Centre), kde sa táto najväčšia svetová výstava koná. Je v piatich halách a pripravte si dobré topánky, aby ste zvládli absolvovať túto náročnú výstavnú trasu. Pokiaľ by sa jej chceli zúčastniť vozíčkari, nie je problém, celý výstavný komplex je bezbariérový a na každom kroku je myslené naozaj na všetkých. Ak nie ste návštevník z Anglicka, ale z kontinentu, ako nás Európanov nazývajú,  tak dostanete ceduľku OVER-SEAS VISITOR, čo v preklade znamená návštevník spoza mora  a ste vítaní vo výstavnej  kaviarni. Je to pocta pre návštevníkov spoza mora a občerstvenie je tu zadarmo. Pri vstupe dostanete aj kartičku, na ktorej je plán výstaviska a na druhej strane program toho, ktorého dňa.

Pohľad do priestorov je úžasný. Napadne vás len jedno – veľkoleposť na zelenom koberci. Stánky, ve-dľa ktorých sa nedá prejsť bez povšimnutia, ponúkajú

neuveriteľné veci od topánok vhodných „naozaj“ len ku psom cez kočíky a rôzne „skutočne“ potrebné veci pre našich psích priateľov. No, nekúpte! Na prvý pohľad vás upúta reklama hlavného sponzora tejto veľkolepej výstavy – firmu Pedigree, ktorá sa však podelila o priazeň nakupujúcich s firmami ako Royal Canin, Proplan a ďalšími, ktoré tu tiež majú postavené domy plné tovaru a prezentácie s úmyslom zaujať čo najväčší počet záujemcov. Za ponúkané dobroty v podobe občerstvenia nemusíte platiť. Ani deti sa nemôžu sťažovať, že organizátor na nich zabudol. Ak ich prestane baviť výstava vedia, ako upútať pozornosť detí. Napríklad také maľovanie na tvár, alebo čo sa tak „vyvenčiť“ na horolezeckej stene.

Zaujímavosťou je aj možnosť spoznať všetky plemená a možnosť získať nesmierne množstvo informácií o nich v hale, v časti zvanej DISCOVERY DOGS. Každé plemeno tu má svoj stánok, v ktorom sú 2-3 psíci a osoby, ktoré vám dané plemeno predvedú a zodpovedajú všetky vaše zvedavé a aj odborné otázky, odporučia literatúru, publikácie a fotografie o tom-ktorom plemene.

Konečne som sa dostala ku kruhom. Opäť priestranné, veľké, vykobercované, s tromi  radmi stoličiek okolo. Ticho a kľud, vážnosť a dôstojnosť danej chvíle podfarbenej a  utuženej rokmi. S úderom deviatej hodiny sa spúšťa mašinéria posudzovania. Rozhodca prezrie psov, dá si ich do pohybu, po jednom si ich prezrie v trojuholníku a postoji a vyberie prvého až piateho. Ostatní odchádzajú. Posudky sa nepíšu vôbec. Tried je niekoľko a pre nás je systém nie vždy veľmi zrozumiteľný. Psov si predvádzajú väčšinou majitelia. Pre profi handlerov tu ruže nekvitnú. Pri každom kruhu je stánok klubu daného plemena, kde vám poskytnú klubové suveníry a drobnosti. Posudzovanie trvá do 16. hodiny. Pre príklad uvediem, že welshspringerspanielov bolo 203 a posudzovala ich  jedna rozhodkyňa.

Výstava nie je stavaná na jeden deň. Ak si chcete vychutnať požitok a jej jedinečnosť,  určite prídete aj nasledujúci. A práve v ten nasledujúci sa mi podarilo vyspovedať jedného z hlavných organizátorov pána Phila Buckleyho.

 

Spýtali sme sa ho: Koľko bolo vlastne prihlásených psov na výstavu?

Súťažiacich v jednotlivých kruhoch bolo prihlásených 21 422, 178 plemien, ale spolu s prihlásenými do jednotlivých súťaží, ako sú napr. rôzne predvedenia poslušnosti, Agility, Tanec so psom, Správanie Vášho psa od šteniatka po seniora, Záchranárske psy a pod., to je okolo 24 000 psov.

 

Viete mi povedať, či padne rekord v návštevnosti?

Dúfame, predpokladá sa účasť až 130 000 návštevníkov, z toho 5000 z iných kontinentov.

 

Z koľkých krajín sú Vaši vystavovatelia?

Mimo Anglicka  724 psov z 26 krajín, medzi najpočetnejších patria vystavovateľov  z   – Holandska – 117, Švédska, ale zastúpenie má aj Amerika a Kanada. Po jednom prihlásenom mali Brazília, Cyprus, Monako a Slovensko.

 

Odkiaľ pochádzajú rozhodcovia?

Musím povedať, že väčšina rozhodcov je z Anglicka, asi 20 sú z kontinentu. Mnohí z nich sú zo Švédska a Holandska, pretože tam má výstavníctvo  dlhú tradíciu a majú množstvo kvalitných psov.

 

Existuje plemeno, ktoré je na Cruft´s posudzované tento rok prvýkrát?

Áno, v tomto roku je to čierny ruský teriér!

 

Poďme na chvíľu k histórii – sú záverečné súťaže organizované podľa tradícií?

Ak ste si všimli, ceremoniál záverečných súťaží sa nemení a mohli by ste sa preniesť do roku 1891, odkedy trvá táto tradícia a bol by ten istý. Slávnostné fanfáry kráľovskej gardy, uvedenie každého psa osobitne a možnosť prezrieť si ho v postoji a pohybe. Obrovský aplauz pre víťaza i porazených, nesmierna radosť víťaza. Jediné, čo sa zmenilo, je možnosť pozrieť si záverečné súťaže aj v priamom prenose televíziou BBC, ktorá zaznamenala aj všetky 4 dni.

 

Ďakujem za rozhovor a prajem úspešný priebeh výstavy.

Chcete vedieť niečo o víťazke Junior handlingu na Cruftsovej výstave 2005? Tak si prečítajte rozhovor s ňou v budúcom vydaní.

Mgr. Jana Janeková

<<< späť