2. - 4. 2. 2007 DONOVALY

 

V. ročník Európskeho pohára F.I.S.T.C.
II. majstrovstvá Strednej Európy
Slovenský pohár pretekov psích záprahov

FOTOGALÉRIA


Miroslav Daňo: "My Donovalci sme takí malí bosoráci, pre úspech nášho spoločného podujatia dokážeme spraviť aj nemožné, prenesieme hory aj doly, a keď je treba, aj sneh vybosorujeme!!!" Verte - neverte, tí, ktorí ste sa tam tento rok nemali možnosť zúčastniť - je tomu tak. Donovalcom verilo aj mnoho a mnoho lyžiarov, ktorí prišli zhliadnuť už tradičné psie záprahy, ale si aj užiť pár prekrásnych chvíľ pri zimných športoch.

 


Horný rad zľava - Sarinec, Sokol, Rapšík, Bieliková, Závadský, Daňo, Jagoš, Jasovský, Klačan, Necpal, Duša ml., Toma, Martinka, Toma ml.
Dolný rad z ľava - Daubner, Duša, Hanko, Pokál venovaný organizátorom so šestnástimi "zárezmi", Almásyi, Almásyi ml.

Viera, tá, opäť sa potvrdilo, aj hory prenáša. Žili ňou aj organizátori Psích záprahov 2007 na Donovaloch. Nik z nich ani v kútiku duše nepripustil možnosť, že tohtoročné preteky na Donovaloch by nemali byť a práve z toho dôvodu oslovili kde koho! Na naše otázky koho vlastne oslovili - odpoveď znela - vesmír!

S odstupom času už tomu verím aj ja. To, čo sa nám javí jednoduché a triviálne, pozostáva z množstva hodín kolektívnej práce, kde sa nesmie zabudnúť vôbec, ale vôbec na nič. Pretekári, trate, sneh, štart, cieľ, časomiera, rozhodcovia, ceny, vecné dary, diplomy, ubytovanie, technické zabezpečenie, sprievodný program, občerstvenie, sociálne zabezpečenie, sponzori, mediálne zabezpečenie, atď...

Ak ste šikovní organizátori a podarilo sa vám pripraviť všetko na to, aby podujatie malo úspech, a chýba vám len tak málo "pár centimetrov" snehu na tratiach, hoci aj týždeň pred podujatím, a ste stále optimisti, musí to súvisieť už len s tým, že máte priateľov v skutku všade.

Zdá sa, že Donovalci si tých priateľov našli a aj na naše skeptické otázky odpovedali optimisticky a nedopustili už ani len myšlienku na to, aby sa šestnásty ročník záprahov nekonal, a aj preto rozhodné slovo odkladali na poslednú chvíľu - oplatilo sa! Týždeň pred podujatím stúpa ozvena z Donly klubu a nielen Slovenskom sa nesie to známe : Ó-Ó-Ó - Donovaly - GÓ! Bože sneh nám daj, je tu ráááj!

Donovalská hymna dáva do pohybu masy! A nie len snehu, ale masy nadšencov, ktorí si už dnes nevedia predstaviť Donovaly bez najkrajšieho zimného kynologického podujatia. Z dosiaľ "kľudného" športového strediska vstáva jedno veľké mravenisko, termín klopúc na dvere vytáča motor organizátorov do červených ukazovateľov - šťastie, motor sa nezadiera - rapídne sa ochladzuje. Nepoznajú noc, deň, veď nik z prítomných nesmie pocítiť, že najvyšší sa rozhodol pomôcť na poslednú chvíľu, a preto práca strieda prácu a nápad sa strieda s nápadom.


SKP - 12 km

SKJ - 12 km

A 8 dog - 20 km

Ani vedenie organizačného výboru nemá čas na odpočinok, pomocnú ruku ponúkajú opäť aj z najvyšších miest vedenia nášho štátu.

Záštitu nad podujatím už tradične prevzal minister financií SR, pán minister Ján Počiatek, ktorý sa osobne zúčastnil nie len slávnostného zahájenia ale aj priebehu pretekov. a neskôr sa po odštartovaní nočnej etapy stretol aj s pozvanými hosťami, ako aj kolektívom organizátorov, aby pri čaši vína pozdravil prítomných, ktorí niekoľko rokov nezištne pomáhajú tomuto podujatiu k jeho napredovaniu.

Organizátori podujatia požiadali taktiež aj pána Viliama Vetešku, podpredsedu Národnej rady SR, aby vykonal akt slávnostného zahájenia Donovalov 2007.

Z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že medzi dlhoročných priaznivcov a nadšencov tohto športu nielen na Donovaloch patrí aj pán Ján Jasovský, predseda Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky, ktorý spoločne so svojou rodinou nesmie chýbať na donovalských psích záprahoch. Objektív nášho redakčného fotoaparátu zachytáva pána Jasovského v "akcii" počas celého podujatia.

Na zahájení sa patrilo stretnúť, ako inak, aj predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja pána Milana Murgaša.

Po oficiálnych príhovoroch jednotlivých predstaviteľov štátnej správy a samospráv sa ujíma slova riaditeľ pretekov Pavol Toma a s pomocníkmi odovzdáva pretekárom vylosované štartové čísla.

Za veľmi dôležitú zmienku patrí aj tá skutočnosť, že sme mali tú česť spoločne všetci prítomní zablahoželať presne v deň otvorenia pretekov aj predsedovi organizačného výboru a starostovi obce v jednej osobe k jeho aktuálnemu dňu osláv jeho narodenín. Vážený pane - Miroslav Daňo, dovoľ aj nám v mene všetkých kynológov zaželať Ti všetko naj! Vybral si si nie veľmi vhodný dátum na narodenie. Keby si to tak vtedy vedel, čo Ťa bude v tých dňoch čakať - určite by si bol vtedy ešte počkal.

Sobotné ráno neveští nič dobrého nielen pre pretekárov, husté sneženie robí vrásky na čele organizátorov, ale aj musherov. Všetkým je zrejmé, že na traťový rekord to nebude, ale záprah za záprahom vyráža na trať, aby sa chytili za pasy so všetkými nástrahami. Mnohotisícová divácka kulisa povzbudzuje štartujúcich, ale aj záprahy dobiehajúce šťastlivo do cieľa. V spleti tisícok športu chtivých divákov stretávame v sobotné dopoludnie aj ďalšie vzácne osobnosti. Medzi prvými stretávame prezidenta Slovenskej republiky pána Ivana Gašparoviča, ktorý je kynológ telom a dušou a zamiloval si aj toto športové odvetvie kynológie. My psíčkari sme presvedčení, že ho oslovia aj ďalšie podujatia, ktoré pripravujú slovenskí kynológovia, a ktoré podobne ako Donovaly reprezentujú Slovensko a slovenskú kynológiu navonok (napr. Svetová výstava svätobernardských psov na Donovaloch, Majstrovstvá sveta WUSV - nemeckých ovčiakov v Bratislave, alebo GRAND PRIX Kynologická revue - 14. ročník medzinárodných pretekov - Vrbové a mnohé ďalšie) Pre organizátorov to bude nesmierna česť a aj veľké poďakovanie za ich odhodlanie a nezištné nasadenie pri organizácii podujatia.


A1 - 20 km

B1 - 12 km

C1 - 8 km

V zasneženom a zahmlenom sobotňajšom dni stretávame aj ďalších priaznivcov, ktorým kynológia učarila. Donovalské psie záprahy si oficiálne prišiel pozrieť aj minister obrany František Kašický s manželkou. Pán minister spoločne s pani manželkou sa živo zaujímali o všetko, čo malo niečo spoločné s históriou, ale aj súčasnosťou psích záprahov na Donovaloch. V kútiku duše veríme, a aj to cítime, že nástupom pána ministra do funkcie sa určite docení aj práca armádnych kynológov, o ktorých už dávnejšie nie je chyrovať.

Jazdci so svojimi záprahmi ukrajujú posledné metre sobotňajšej trate, ukončujú sa sprievodné podujatia a pohľady tancachtivých smerujú na veľkopriestorový stan na centrálnom parkovisku, kde sa začína spoločenský večer. Položme si otázku: Bola by to zábava bez Rasťa Sokola, no asi nie! A preto aj v tento večer sa "o pohyb" prítomných stará práve on.

Nedeľné ráno akoby nechcelo mať nič spoločné s predchádzajúcou sobotou a utešené slniečko rozdáva úsmevy na všetky strany. Táto príjemná nálada sa prenáša na všetkých, sobotňajší "problém" dnes nestojí ani za zmienku, a tak riaditeľ pretekov môže taktiež s úsmevom na tvári o 10.00 hod. dať pokyn na štart prvého pretekára. Trate sú oproti sobote rýchlejšie a záprahy sú pripravené napraviť reputáciu z dňa predchádzajúceho - darí sa.

Chápu to ako výzvu, výzvu možnosti okúsiť trať Majstrovstiev Európy - F.I.S.T.C. 2008, ktoré sa pobežia na Slovensku - Donovaloch, už po tretíkrát!

Cieľovou rovinkou prebieha posledný záprah, podpis Pavla Tomu - riaditeľa pretekov, a Miroslava Karella - hlavného rozhodcu, a opraty opäť tak ako na začiatku drží v rukách konferensiér pretekov Rasťo Sokol.


C2 - 8 km

D1 - 8 km

D2 - 8 km

Znelka podujatia, zhodnotenie z úst riaditeľa pretekov a na stupne vystupujú víťazi jednotlivých kategórií:

SKP - 12,00 km: 1. Benda Martin SVK, 2. Jakubašak Jaroslav SVK, 3. Hošek Ján SVK

SKJ - 12,00 km: 1. Reistetter Roman SVK, 2. Krkoška Jiří CZE, 3. Štefan Igor SVK

A 8 DOG - 20,00 km: 1. Vavruš Juraj SVK, 2. Filo Daniel SVK, 3. Pažúr Miroslav SVK

A1 - 20,00 km: 1. van den Brink André NED, 2. Schinzel Gerald AUT, 3. Keruľ Ján SVK

B1 - 12,00 km: 1. Krkoška Štefan CZE, 2 Matej Branislav SVK, 3. Starinský František SVK

C1 - 8,00 km: 1. Mlynár Pavol SVK, 2. Procházka Antonín CZE, 3. Bielik Adam SVK

C2 - 8,00 km: 1. Marcin Peter SVK, 2. Bánoci Jaroslav SVK

D1 - 8,00 km: 1. Bolfa Jozef SVK, 2. Dučák Marcel SVK, 3.Bretschneiderová Diana SVK

D2 - 8,00 km: 1. Morávek Vladimír SVK, 2. Dudinská Diana SVK

Blahoželanie patrí všetkým, aj zúčastneným, a nie len víťazom. Milým gestom bol od organizátorov aj akt, keď úplne na záver odmenili aj dvoch ruských pretekárov, ktorí merali niekoľko stoviek kilometrov do dejiska pretekov.

V mene organizátorov sa chceme poďakovať predstaviteľom nášho štátu, ako aj všetkým sponzorom a organizátorom za pomoc a veríme, že na budúcoročnú Európu určite nezabudnú.

Ing. Vladislav Šuster

<<< späť