Generálne zhromaždenie FCI
a Svetová výstava psov Dortmund 2003

Neoficiálne hlavné mesto svetovej kynológie – takýto prívlastok dal Dortmundu prezident VDH a predseda organizačného výboru Svetovej výstavy psov, pán Uwe Fischer vo svojom príhovore k delegátom generálneho zhromaždenia FCI na prijatí u primátora mesta. Generálne zhromaždenie FCI totiž predchádzalo svetovej výstave a musím spomenúť, že na tomto zasadaní okrem iných záležitostí bol opätovne zvolený do predsedníctva FCI na ďalšie štyri roky prezident SKJ pán Ing. Štefan Štefík. Srdečne mu blahoželáme!

Je to určite pocta nielen pre neho samotného, ale aj prejav ocenenia slovenskej kynológii. Veď veľa zástupcov na svetovom kongrese FCI spoznalo našu kynológiu ako rozhodcovia, posudzujúci na niektorej z naších medzinárodných výstav. Mnohí z nich nám osobne tlmočili, že sa už tešia na našu Európsku výstavu v Bratislave.
Okrem bežných procedurálnych záležitostí, ktoré sa riešili na kongrese FCI, treba snáď spomenúť, že bol schválený definitívny štandard Thajského ridgebacka a tento sa stal ďalším, oficiálne uznaným plemenom FCI a na medzinárodných výstavách mu už môže byť udeľovaný právoplatne CACIB. Schválilo sa prijatie Srbska a Čiernej hory, Ruska, Ukrajiny a Moldavska za asociovaných členov. Veľa času zabralo riešenie sporu medzi Gibraltárom a Španielskom. Odsúhlasilo sa konanie svetových výstav – v roku 2007 by mala byť vo Švédsku a v roku 2008 v Mexiku.
Ale poďme k výstave. Prívlastok z úvodu určite nebol neopodstatnený. Veď do Dortmundu sa na svetovú výstavu zišlo neočakávaných 18 716 psov. To prekvapilo aj samotných organizátorov tohto podujatia a svedčí to o dobrej propagácii a dobrej povesti výstav v Dortmunde. Takýto vysoký počet psov je v histórii konania sa svetových výstav rekordný. Je potrebné podotknúť, že mohol byť ešte vyšší, keby sa mohli vystavovať kupírované psy. Zákaz ich vystavovania sa odrazil v početnosti niektorých plemien, ale aj v účasti vystavovateľov z jednotlivých krajín.

A tak sme v rebríčku popularity jednotlivých plemien mohli zaznamenať na vrchole Zlatých retrieverov – 383, za nimi v tesnom závese Labradorských – 326. Tieto počty odzrkadľujú celosvetovú popularitu uvedených plemien a svetový trend chovu nekonfliktných, rodinných psích priateľov. Tomu nasvedčuje aj pomyselná tretia priečka tohto rebríčka, kde sa s počtom 296 umiestnili Bernskí salašnícki psi. Len o niečo menej bolo Newfoundlandských psov, 272. S počtom 254 potvrdili svoju obľubu aj Rhodézski ridgebackovia a uzatvorili tak päticu najpočetnejších plemien.
Pre zaujímavosť uvediem ešte počty niektorých ďalších plemien, pretože sa odlišujú v zastúpení od poradia bežne u nás vystavovaných plemien. Boli to Anglickí kokršpanieli – 251, Dalmatínci – 211, Barzoji – 193, Tibetskí teriéri 170, čo je na našich výstavách neobvyklé. Rekordný bol aj počet Anglických buldogov. Aj napriek teplému počasiu ich bolo vystavených 186 a musím podotknúť, že sa výborne predvádzali, nie tak ako sme na to zvyknutí z našich výstav. Nemecký ovčiak bol v početnosti až na 14. mieste. I keď dobre vieme, že pre nich je vrcholovou výstavou výstava WUSV, predsa len ako najpočetnejšie plemeno na svete a národné plemeno mohlo byť aj viac zastúpené. Neobvykle veľa bolo aj Bearded a Border Colií – 157 a 168. Naopak, niektorých plemien, ktorých by sme v krajine pôvodu očakávali viac, bolo ako šafránu. Bavorských farbiarov 17, Jagdteriérov bolo 25 a Hanoverských farbiarov len 5. Tých zase býva na naších výstavách častokrát viac ako na svetovej. Z našich národných plemien bol najviac zastúpený Československý vlčiak – 51, nasledovali Slovenské čuvače – 18, i keď tu treba podotknúť, že dôvodom takého nízkeho počtu boli dosť nepriaznivé referencie o rozhodkyni, ktorá ich mala posudzovať. A mal som možnosť na vlastné oči sa presvedčiť, že to bolo skutočne tak. Slovenských kopovov prihlásili dvaja majitelia a Slovenský hrubosrstý stavač bol len jeden.
K týmto prehľadom určite patrí aj zastúpenie vystavovateľov z jednotlivých krajín. A bolo ich veru požehnane – 55 rôznych štátov sveta. Najviac boli vystavovania chtiví, ako inak, domáci. Vystavovalo ich 7 660, čo je 40% z celkového počtu vystavovateľov. Nasledovali Holanďania – mali to blízko, 2048, Talianov prišlo 1 103, ale určite by ich bolo viac, veď v niektorých plemenách skoro vôbec nevystavovali kvôli kupírovaniu, Francúzov bolo 873, Dánov 779, Belgičanov 772, Švédov 731, Fínov 692 a plejádu najpočetnejšie zastúpených uzatvárala Česká republika s počtom 664 vystavovateľov. Potom už počty rapídne klesali. Slovákov sa prihlásilo 69. Či je to veľa, alebo málo, ťažko povedať, pretože v dnešnej ekonomickej situácii účasť na takomto podujatí nie veru práve najlacnejšou záležitosťou. Takže nestačí mať len chuť a pekné zviera... No myslím si, že tí, ktorých sme stretli počas výstavy, našu kynológiu dôstojne reprezentovali. O tom svedčili popredné umiestnenia, či dokonca víťazstvá v jednotlivých triedach. Verím, že sa so svojimi úspechmi pochvália aj na stránkach nášho kynologického periodika.
Samotná výstava bola rozdelená na 4 výstavné dni. Vo štvrtok sa vystavovali plemená III. (2041 psov), V. (1711) a VI. (996) skupiny FCI – pre laikov, teriéry, severské a prvotné plemená, duriče. V piatok VII. – stavače (872), VIII. – sliediče a prinášače (1745) a IX. skupina – spoločenské plemená (2588). V sobotu sme videli len zástupcov II. skupiny FCI – Bradáče a pinče, Molossy a Švajčiarske salašnícke psy. Bola to najpočetnejšia skupina na výstave – 4220 jedincov. Záverečný deň – nedeľa, patrila plemenám skupiny I. – ovčiarske a pastierske (2397), IV. – jazvečíky (873) a X. – chrty ( 1273).
Celá výstava sa niesla v duchu hesla „Patríme k sebe“ a na každom kroku bolo badať snahu organizátorov o to, aby zdôraznili spolupatričnosť človeka a psa. Niet sa čo čudovať, veď všetci dobre vieme, aké nálady sa v poslednom období voči psom a ich majiteľom snažia niektoré senzáciíchtivé média vyvolať.
I napriek týmto negatívnym snahám, výstavisko Westfalenhallen doslova praskalo vo švíkoch. Veď na výstavu zavítalo počas týchto štyroch dní vyše 120 tisíc návštevníkov.
A veru sa bolo na čo pozerať. Nielen krásné psy v nevídaných počtoch, plemená – rarity, ktoré sa nám len tak ľahko nepodarí niekde vidieť, ale aj nepreberné množstvo predajných stánkov s tovarom od výmyslu sveta, výstava „bezpapierákov“, informačné stánky jednotlivých klubov, ukážky Agility, Majstrovstvá sveta Obedience, rôzne sprievodné akcie na 4 miestach – psí futbal, pasenie husí, vystúpenia psa a koňa, klauna a psa, tanec so psom, laserová show a mnoho a mnoho ďalších vecí.
Samozrejme, že vrcholnou pastvou pre oči odborníkov boli záverečné súťaže jednotlivých dní. Tu sme mali možnosť vidieť skutočne to najlepšie z najlepšieho.
Nečudo, že človek sa v takomto virvare unavil, ale na výstave bolo dostatok miesta na oddych i občerstvenie, bolo si kde s priateľmi podebatovať o svojich dojmoch.
Nuž a aká by to bola informácia o výstave, keby chýbali výsledky. Samozrejme, že jednotlivé plemená sa tu nedajú zverejňovať, ale kto má hlbší záujem, určite si to svoje nájde na internetovej adrese www.welthuneausstellung.de . Tam si nájdete aj víťazov ostatných sprievodných súťaží jednotlivých dní. My uvedieme len posledný, záverečný deň.
Súťaž chovateľských skupín, z 50 prihlásených párov, vyhrali Saluky z chovateľskej stanice AZIZ, majit. Jalkanen Stina z Fínska a vybral ich rozhodca Jacques Medard – Rinquet z Francúzska. Najlepším veteránom spomedzi 62 prihlásených bol 9 ročný Afgánsky chrt Izmar Judgement Day, majiteľky Karin Fischerovej z Nemecka, ktorého určil pán Andrzej Mania z Poľska. Ako najúspešnejšieho mladého vystavovateľa z oboch kategórií vyhodnotila britská rozhodkyňa Liz Cartledge Juana Miranda Saucedo s Afgánskym chrtom z Mexika. Do súťaže o najkrajší pár sa prihlásilo 46 účastníkov a rozhodca Rainer Vuorinen z Fínska vybral z nich ako víťazný psa Kabouan Min Darazja Loewwla a sučku Ischla Min Darazja Loewwla, plemena Saluki, majit. Rij-v.Baarle Sonja z Holandska. Maďarský rozhodca Miklós Levente v súťaži o najlepšie potomstvo vybral na prvé miesto spomedzi 5 prihlásených, impozantnú skupinu 20 potomkov Afgánskych chrtov, spolu s ich otcom Izmarom Judgement Day, maj. Karin Fischerovej z Nemecka.
Na Majstrovstvách sveta v Obedience zvíťazilo v družstvách Švédsko, pred Nórskom a Fínskom. V jednotlivcoch všetky tri víťazné stupne obsadili Švédi.
Vrcholom každej výstavy psov je samozrejme súťaž o víťaza výstavy – BIS. Tu sa stretli v skutočne tvrdej konkurencii víťazi jednotlivých skupín FCI:

I. Austrálsky ovčiak – č.k.16110, PROPWASH SYZYGY, maj. Frank Leslie B., Taliansko
II. Newfoundlandský pes – č.k.12395, URSINUS VELUTUS PALOMA BIANCA, maj. Oton Fantur a Antalné Molnár z Maďarska
III. Dandie Dinmont teriér – č.k.489, PENNYWISE PATRIOT GAMES, maj. Taucci Anna Gioia, Taliansko
IV. Jazvečík hladkosrstý štandardný – č.k.16724, GUSTAVO DI VILLHERMOSA, maj. Dr. Spagna Jari, Taliansko
V. Trpasličí špic – č.k.3662, SUNSET LITTLE RED BALL VON SCHIEFELBEIN, maj. Moscoso Claucia a Cesar, Brazília
VI. Beagle – č.k.4006, GOLD LINE´S BLUE TORNADO, maj. Sörensen Inge a Johannes, Dánsko
VII. Nemecký krátkosrstý stavač – č.k.5176, HEIKO VOM OSTERBERG, maj. Dr. Lemmer Albert, Nemecko
VIII. Welsšpringeršpaniel – č.k.7119, INMA´S VITAL FLIP, maj. Paredis A., Holandsko
IX. Trpasličí čierny pudel – č.k.8871, KUDOS THE KNOCKOUT, maj. Wirum Laila, Nórsko
X. Greyhound – č.k.18286, JET´S SOMETHING IN THE WAY U SMILE, maj. Engh E. a Gjetnes Äge, Nórsko

Pocta vybrať najkrajšieho z najkrajších, pripadla prezidentovi VDH, pánovi Uwe Fischerovi.
A aby napätie, kto vyhral, bolo ešte väčšie, po prehliadke jednotlivých zvierat v statike i pohybe, všetci zúčastnení odišli zo záverečného kruhu a nasledovala oficiálna záverečná časť výstavy, kde sa odovzdávala vlajka FCI Brazílii – krajine, kde sa na budúci rok bude konať svetová výstava v Rio de Janeiro. Dr. Castro, prezident kynologickej organizácie, slávnoste prevzal tento symbol FCI a pozval vystavovateľov na budúci rok do Brazílie. Veľmi symbolickým ukončením tohto aktu bolo tanečné vystúpenie v rytme samby, v prekrásnych kostýmoch, keď tanečníci dostali do varu všetkých divákov a pripravili tak výbornú atmosféru pre záverečné slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže BIS.
A tak Vás už nebudeme napínať ani my a povieme Vám, že víťazom Svetovej výstavy 2003 v Dortmunde sa stal Austrálsky ovčiak, druhý bol Greyhound a tretí Dandie Dinmont Teriér.
Svetová výstava je teda za nami, ale nás v tomto roku ešte čaká Európska výstava v Bratislave, v dňoch 3.- 5. októbra 2003, a keďže je to bližšie ako do Dortmundu, verím, že využijete túto jedinečnú šancu vidieť výkvet kynológie na vlastné oči a stretneme sa na výstavisku Incheba. Prajem Vám príjemný kynologický zážitok.

Ing. Jaroslav Matyáš

<< späť