SLOVENSKÝ PES
TO NATREL AMÍKOM!

Poznáme viacero psov pochádzajúcich zo slovenského chovu, ktorí dokázali uchvátiť Európu, ale iba máloktorému sa podaril takýto husársky kúsok aj za veľkou mlákou. Bavíme sa tu o šampiónoch, pritom ide väčšinou o jedincov s výstavnými úspechmi v našich zemepisných šírkach. A to nám stačí, iný svet už nejestvuje... Lenže pravda je vždy iná, než si naivne namýšľa väčšina. Úspechy slovenského chovu siahajú až tam, za tú veľkú mláku, do Ameriky, do slnečnej Kalifornie...

Duke, the Entlebucher Sennenhund je registrovaný pod menom Caesar z Balihara Ranch. Tento pes pochádzajúci zo Slovenska však nepozná život medzi Tatrami a Dunajom, pretože nejaký čas už žije v kalifornskom San Diegu s Jennifer a jej manželom Brianom. Oni sú jeho rodinou a on pre nich radosťou. Vôbec neľutujú, že sa onoho času rozhodli zadovážiť si psa z Európy, a ešte k tomu zo Slovenska.
„Duke je neuveriteľný pes. Zároveň je aj mnohostranne nadaný a schopný splniť takmer každú požiadavku, ktorú mu predložíme. – nešetrí chválou Jennifer. – Je rodeným hercom. Miluje predvádzať rôzne kúsky, stavať sa na obdiv pred plným hľadiskom. Jeho inteligencia, zvedavosť a družnosť v nás vzbudzujú chuť pracovať a hrať sa s ním. Sebaistota a smelosť v predvádzaní a učení sa nových zaujímavostí, sú jeho silnou stránkou. Rozvíjajú sa vďaka času, ktorý jeho obľúbeným aktivitám venujeme.“
Skôr než si nalejeme do pohára čistého vína a prezradíme vám, čo za úspech to ten „emigrant“ zo Slovenska v tej Amerike dosiahol, poprosíme pani Jennifer, aby nám tie Dukeho zaujímavé kúsky viac priblížila...
„Jednou z aktivít, ktoré spolu radi robíme, je agility. Duke a taktiež aj ja sme s tréningom začali v čase, keď  mal asi 20 mesiacov. V súčasnosti trénujeme približne raz až dvakrát do týždňa. Agility sa už venujeme asi tak tri a pol roka. Samozrejme celej tejto činnosti predchádzal výcvik  poslušnosti. Duke zbožňuje behať a skákať. Spolu s tým aj precvičovanie mysle prostredníctvom prekážkového behu. Súťaží v agility sa veľa entlebucherov nezúčastňuje, takže sme často pomerne dosť nápadní. Dnes súťažíme na Elite level v North American Dog Agility Counsil a na Advanced level v USDAA. V rámci týchto súťaží sme získali umiestnenia v početných disciplínach. Taktiež sme mali skvelú príležitosť zúčastniť sa v roku 2001 USDAA Animal Planet World Agility Championship. Na tomto podujatí sme ako jediní zastupovali entlebucherov! Bolo to neuveriteľné a úžasné súťažiť na takejto úrovni. V tom čase bol Duke starý iba tri roky. A som hrdá tiež  na to, že nás kvalifikovali aj na ročník 2003. Nikdy som ani len nesnívala, že to v našej súťažnej kariére dotiahneme až tak ďaleko. Je to dôkaz toho, že Duke miluje tréning v tíme. Hlavné veci, ktoré používam na jeho motiváciu pri tréningu sú jedlo, obľúbená loptička a strašne veľa pochvaly.“

Šampión v agility však nakoniec uspel tiež v inej oblasti, ktorá je viac cenená aj u nás v Európe. A pritom šlo iba o obyčajnú ľudskú zvedavosť.
„Nakoľko sme sa spolu venovali toľkým aktivitám, nedostali sme sa pred Dukeho štvrtým rokom života k žiadnym štruktúrnym podujatiam. Vlastne až v tomto veku dozrel na krásneho psa. Počas pozorovania jeho výkonov v agility som si za tie roky čoraz viac uvedomovala, že je to veľmi dobre stavaný pes. Chcela som s ním podniknúť výstavu už len zo zvedavosti, čo na jeho stavbu a pohyb povedia rozhodcovia. Aké bude jeho porovnanie so štandardom plemena. S výstavami krásy som nemala žiadne skúsenosti, ale ako Dukea zvládnuť, to som sa naučila na všetkých tých tréningoch agility a poslušnosti, ktoré sme spolu absolvovali. Vďaka práci, ktorú sme spolu vykonali na týchto podujatiach, bolo ľahké ho naučiť správne sa predviesť vo výstavnom kruhu.“
A teraz prichádza to najpodstatnejšie. Takže, čo za krásavec sa nám to zo Slovenska odsťahoval do krajiny neobmedzených možností?
„Sme účastníkmi dvoch výstav. American Rare Breed Association a International Dog Show. Na ARBA výstave získal Duke titul Best In Show at the 2003 California Classic! Vo výstavnom kruhu vtedy súťažil ešte len tretíkrát v živote. Na obhájenie tohto majstrovského titulu musíme podstúpiť túto výstavu ešte raz. Naviac, okrem tohto prestížneho ocenenia Získal Duke aj titul International Championship v rámci International Dog Show. Získal hodnotenie very excellent (V1 – veľmi vynikajúci) od všetkých rozhodcov!“
Žeby to už bolo všetko, čo vypĺňa Dukeov vskutku bohatý a vzrušujúci život? Ani zďaleka nie...
„Výstavy sú len jednou z množstva aktivít, ktoré si spoločne užívame. On totiž rád hrá veľa rôznych hier. Napríklad je veľmi dobrý vo futbale, rád sa hrá na skrývačku a samozrejme so svojou loptičkou. Vďaka jeho láske k týmto hrám je nesmierne obľúbený u detí zo susedstva. V aportovaní s loptičkou patrí medzi najrýchlejších psov, akých som kedy videla pri maximálne výkonnom behu.“
Život s takýmto energickým psom však nemusí byť vždy príjemnou záležitosťou. Predsa len my ľudia nie sme tvory fungujúce na baterky.
„Môže sa zdať stále aktívnym, ale vie byť tiež veľmi miernym, tichým a milujúcim psom. Vďaka jeho skvelej povahe ho môžeme so sebou brávať takmer kdekoľvek a kedykoľvek. Mimochodom, podrobuje sa tréningu, ktorý z neho činí služobného psa schopného pomáhať môjmu manželovi s rozličnými úlohami. Duke je vynikajúcim spoločníkom! Odkedy s nami cestuje všade a vždy, voláme ho aj druhým pilotom. Lietadlom, loďou, autom... Cestoval na všetky destinácie od odľahlých vrcholov Kolorádskych hôr až po ostré svetlá veľkých kasín v Las Vegas. Kdekoľvek sa pohneme, zdá sa, že Duke preniká ľuďom do ich sŕdc. Sme veľmi šťastní, že ho máme, že je našim perfektným a najlepším priateľom. Ak má povahu ľudí z krajiny, odkiaľ pochádza, musia to byť zázrační ľudia.“

Branislav Mathe

<< späť