Kynologické deň, či dni?

FOTOGALÉRIA

v Jaklovciach


Ak sa doteraz o Kynologickom dni hovorilo ako o vydarenej akcii, tak teraz môžeme povedať, že sa stala stálicou v pomyselnom kynologickom kalendári. A kedy sa to všetko odohralo? Cez ten slávny víkend, keď sa objavil magický dátum 7.7.2007. Ak by sme to chceli zhrnúť čo sa dialo počas tohto víkendu v Jaklovciach, tak to nebude také jednoduché. Najväčší problém je, že členovia ŠK Severan sa nerozhodli usporiadať len jeden pretek, ale hneď tri kynologické preteky v jeden, respektíve dva dni. A samozrejme, že popri týchto pretekoch nesmeli chýbať ani sprievodné akcie, ako sa na správny Kynologický deň patrí. Poďme však pekne poporiadku.

 

Detské prázdninové preteky
o pohár magazínu Kynologická revue.

 V sobotné ráno - magický deň 7.7.2007 sa konal v Jaklovciach už 9. ročník detských prázdninových pretekov o pohár magazínu "Kynologická revue".

 Malí súťažiaci už v ranných hodinách prichádzali so svojimi miláčikmi, aby sa stihli prezentovať do začiatku pretekov. Tohto roku sa ich zišiel rekordný počet - 37 štartujúcich v 4 kategóriách, od najmenších 2-ročných až po skúsených 18-ročných. Medzi súťažiacimi boli už ostrieľaní pretekári, ale ja nováčikovia. Každý pretekár si pred súťažou mohol trať prejsť a zoznámiť s ňou aj svojho psieho priateľa a kamaráta. Mnohým psíkom sa trať nepozdávala a vytvorili si ľahšiu trať, nie cez prekážky ale mimo nich. Niektorí psi prekážky podliezali, obišli alebo jednoducho zostali pred ňou stáť. V detských pretekoch je všeobecne známe pravidlo "Čo nezvládne pes, to dokáže jeho pán", tak ste mohli vidieť malých špuntov ako skáču cez prekážky, lezú cez tunel alebo zdolávajú kruh.

Súťažiaci boli v dobrej nálade a pohode k čomu prispelo aj krásne počasie, ktoré po viacerých upršaných rokoch ukázalo, že aj na kynologický deň vie byť pekne a teplo.

Detský súťažiaci po absolvovaní súťaže sa mohli zúčastniť detského karnevalu so psom a tak si skrátiť čas do vyhlásenia výsledkov. Nebol to len detský karneval, kde si deti mohli krátiť čas. Ako každý rok aj tento, boli pripravené rôzne súťaže, ako napr. skákanie vo vreci, hádzanie na cieľ ale mohli si nakresliť aj svojich štvornohých kamarátov. Určite si nedali ujsť možnosť zajazdiť si na koni či poníkovi, alebo vyšantiť sa v nafukovacom hrade.

Po dobrom guláši sa začalo vyhodnotenie súťaži. Ceny pretekárom odovzdali tí najpovolanejší, a to rozhodcovia, pod dohľadom ktorých preteky prebiehali. Nikto neodišiel z Jakloviec naprázdno, odmenený boli všetci aj keď víťaz môže byť len jeden.

 Dúfame, že súťažiaci v detských pretekoch o pohár "Kynologickej revue" odišli spokojní, plný nových zážitkov a tešiacich sa na jubilejný 10. ročník Kynologického dňa v Jaklovciach na budúci rok.

 

Weight pulling.

Druhými pretekmi s medzinárodnou účasťou boli preteky weight pulling. Presnejšie povedané Euro-pean weight pulling cup II. Kolo a Medzinárodné majstrovstvá Slovenskej republiky o pohár krmiva Diamond. Kto sa zaujíma o tento kynologický šport vie a pre tých čo nevedia čo to znamená v skratke. Ťahanie záťaže jedným psom na určitú vzdialenosť max. 10m. Keď sme sa už s týmto športom zoznámili poďme k samotným pretekom. Taktika je jasná od prvej sekundy preteku. Potiahnuť viacej ako môj súper a ak nie tak mať aspoň lepší čas. (Na jeden pokus je limit 90sek.) Chcete vedieť ako sa taktizuje? Ak si vezmete, že každý pes má 8 pokusov a 1 opravu, potrebujete vedieť jednu vec. Nazvime tú vec "bod zlomu". To je váha, pri ktorej sa začína štartové pole naozaj prerieďovať. Čiže čo je základ? Nie použiť 8 pokusov, ale stačia aj 3-4, ale v ten správny čas. Tak tomu bolo aj v Jaklovciach. Bod zlomu začínal okolo 1 tony. Pri tomto čísle na vozíku, už v žilách stúpa adrenalín a každý si uvedomoval, že tu už ide o umiestnenie. A tak sa psovodi snažili svojich štvornohých miláčikov presvedčiť o tom, že potiahnutie vozíka je jeho životný sen. Nebolo to však vôbec ľahké. Predstavte si, že psíka či sučku nemôžete privolávať na žiadnu maškrtu či jeho obľúbenú hračku. Musí sa jednoducho rozhodnúť že ten vozík potiahne, a na vás je, aby ste ho o tom presvedčili. Neverili by ste aké pózy dokážu majitelia psíkov pri privolávaní vytvoriť. Jeden pripomínal modliaceho mnícha, druhý vzýval Alaha, tretí sa s ubiehajúcim časom farbil ako chameleón. Ďalší menil pozíciu pi privolávaní a ďalší bol každú chvíľu na odchode, a tak ďalej by sme mohli vyratúvať taktiky, akými sa snažili presvedčiť psíkov a sučky k potiahnutiu vozíka. Treba však spomenúť ešte, že okrem psovoda sa v Jaklovciach udomácnilo povzbudzovanie divákmi, ktorých to pri týchto špičko-vých výkonoch naozaj dvíhalo zo sedadiel, a dali to pri každom statočnom výkone toho ktorého psa najavo.

Jednoducho weight pulling je šport, kde nerozhoduje rozhodca, ale rozhoduje výkon psa.. A tak sa aj diváci nabažili adrenalínu a zažili naozaj adrenalínové preteky. Veď keď sa pri 1 tóne lámalo, koľko sa asi potiahlo? Trúfli by ste si zatipovať? Tohto roku sa v Jaklovciach povzbudzovalo tak dobre, že Poľská sučka Fiesta majiteľa Krzysztofa Dziurku potiahla nový Slovenský rekord 2350kg. Nemala to celkom ľahké. Veď v medzinárodnej konkurencii Slovákov, Poliakov, Čechov a Angličana mala nie malých konkurentov, ale jednoducho jej divadlo bolo najlepšie, a zaslúžene zvíťazila. Samozrejme že ani Slováci sa v tejto konkurencii nestratili veď 2. miesto psíka Benny Viery Hargašovej a 3. miesto psa Inuk Jána Keruľa v kategórii "B" 3.miesto psa Cézara majiteľa Ing.Petra Hartmana v kategórii "C" a 1. miesto sučky Bussy Jozefa Krajča v kategórii "D" sú toho dôkazom. Snáď len na záver spomenúť, je veľká škoda, že sa okrem tohto preteku na Slovensku iné neusporadúvajú a naši reprezentanti musia ísť za pretekmi do zahraničia. So svojou strhujúcou atmosférou a zrozumiteľnosťou aj pre ostatnú verejnosť by boli veľkým prínosom v kalendári kynologických akcií. Už teraz dovidenia o rok!!!

 

Agility

" Krásny skok!" " Pekná otočka!" "Škoda toho tunela!" " Vidíš, aký je rýchly? Aj ja chcem takého!" Takéto a mnoho iných výkrikov sa nieslo v nádherný slnečný víkend v Jaklovciach dňa 7. a 8. 7 . Prečo? Pretože k Európskemu poháru vo weith pullingu a 9. ročníku Detských prázdninových pretekov pribudol 1. ročník Jaklovských pretekov agility. Agility je hra so psíkom, kde psík prekonáva prekážky na pokyn psovoda. Bez chýb, v správnom poradí a čo najrýchlejšie. Súhra psovoda a psa bola viditeľná u všetkých dvojíc, ktoré prišli súťažiť. Súťaží bolo viac. V sobotu aj v nedeľu skladali psovodi so svojimi priateľmi skúšky a okrem toho zápolili ešte v súťaži Jumping a Open. Každá z nich je niečím výnimočná. V Jumpingu nie sú prekážky, ktoré majú kontaktné zóny. (to je farebne odlíšená časť prekážky, na ktorú musí psík došliapnuť aspoň jednou labkou, aby nezískal trestné body) Open je otvorený beh pre všetkých. Ak im niečo nevyšlo podľa ich predstáv v sobotu, mali možnosť zabehnúť beh lepšie v nedeľu. Nie však všetci súťažili po oba dni. Boli aj dvojice, ktoré prišli na jeden deň. Či už preto, lebo museli ísť ďaleko domov, až do Čiech, alebo sa mohli zúčastniť len v nedeľu. Najviac tímov bolo z Bratislavy. Zastupovali

ich až dva kluby, ale dva kluby aj keď z menším počtom tímov boli z Košíc, ktoré sú neďaleko Jakloviec. Psíky boli šikovné a ak aj urobili nejakú chybu a niektorí sa aj diskvalifikovali, všetci mali radosť z pohybu a hry. Lebo agility sú predovšetkým hra, ako prízvukovali obaja rozhodcovia s chorobou a únavou po ceste a Tomáš Glabazňa, ktorý "odpískal" celú sobotu. Pretože bol rozhodcom, nemohol v sobotu súťažiť. Jeho psíky si museli počkať až do nedele. Všetci sa však výborne bavili na vtipných a trefných poznámkach, ktorými výkony súťažiacich psíkov a psovodov komentoval garant akcie Roman Lukáč. Snáď práve smiech a dobrá nálada vyliečili Ivetku Lukáčovú natoľko, že v nedeľu "odpískala" skúšky. Tie si už mohol zabehnúť aj Tomáš Glabazňa a bol celkom úspešný. Nebol jediný, ktorý sa tešil z úspechu. Tí, ktorí súťažili iba jeden deň a boli v skúškach úspešní si domov okrem radosti z pohybu odniesli aj medaily. Tí, ktorí mali možnosť súťažiť po oba dni, si odniesli okrem pekných spomienok aj upomienkové maličkosti. A tí, ktorí získali v súčte štyroch behov ( dva v sobotu a dva v nedeľu ) najlepšie výsledky, si odniesli krásne poháre a zaujímavé ceny. Keďže agility majú kategórie podľa výšky psíka zastavme sa pri každej z nich.....

Large (najvyššie psíky) : 1. miesto si odniesla dvojica Lenka Mikleová so psom Rex

z klubu AK Nitra, 2.miesto potešilo dvojicu Erika Gašparová a psík Linda z klubu KK Anička Košice, tretím miestom potešila svoj klub KPKA Košice Markéta Lovaszová so psom Artur Border Town.

Medium (stredne vysokí psíci) sa so svojimi psovodmi umiestnili takto : 1.miesto získala Vendula Hausnerová a Beny z LAK ( Liptovský Agility Klub ), 2. miesto si odniesla dvojica Zuzana Mihálová a Celine WK-SB z Agility Pedigree Bratislava a tretie miesto si vybojovala dvojica Katarína Kolarovová so psíkom Amálka pod Hvězdami MKA Tatry Poprad.

Small: (najnižší psíci) : 1.skončila Lucia Kovalčíková so psom Bellamia z Agility Pedigree Bratislava, 2. miesto si odniesla dvojica Vendula Hausnerová a Zombie z LAK, 3. boli Monika Olšovská a Kincsem z LAK.

Preteky to boli isto vydarené pre divákov aj súťažiacich. Svedčí o tom to, že ešte sa ani neskončil prvý ročník a už padali ťažké otázky: "Kedy budete organizovať preteky v roku 2008? Kedy sa treba prihlásiť?" a podobne....Nuž neviem, ale ja dúfam, že to bude zas prvý júlový víkend a bude zas tak krásne počasie ako tohto roku. Agility sú na východe Slovenska v začiatkoch a preto je dôležité aby nás videlo "v akcii" čo najviac ľudí. Našim cieľom je získať ľudí pre kynologický šport a hlavne deťom ukázať, čo všetko psík dokáže, ak sa s ním cvičí. Je lepšie, ak sa deti venujú agility ako alkoholu, drogám, či bezcieľnemu túlaniu po uliciach.....

A teraz by malo nasledovať už len niekoľko slov na záver. Pravda je taká, že okrem týchto kynologických pretekov sa na Kynologickom dni mohli zasúťažiť aj tí čo nevlastnia psíka, a len tak si prišli spríjemniť deň. Pre týchto boli pripravené Detské zábavno-súťažné hry denníka Korzár, či pre dospelých hod polenom. Kto si našiel čas a zúčastnil sa toho podujatia určite neoľutoval. Počas celého dňa sa ruch v areáli Športového klubu Severan nezastavil, a ak vás pohltil a už ste sa z neho nevymotali až do konca. Moment! Akého konca? Veď, kde sa niečo končí tam sa vždy niečo začína, napríklad okrúhly X. ročník Kynologického dňa. Ste pripravený? Za chvíľu sa vám ozve aj cez tieto stránky.

Vilo Poklemba, Jano Keruľ, Jano Krupár

 

<<< späť