ŠVJAČIARSKY DURIČ NA SLOVENSKU
pes do lesa a bytu

Už samotný názov hovorí, že ide o švajčiarske plemeno využívané v minulosti predovšetkým na durenie zveri. Tohto času ho pre jeho pekný vzhľad niektorí nadšenci chovajú aj ako spoločenské plemeno.
Vyskytuje sa celkom 8 samostatných plemien švajčiarskych duričov. Štyri plemená sú strednej veľkosti a štyri plemená menšie s kratšími nohami, kde ich výška v kohútiku nepresahuje 40 cm.

Švajčiarske duriče patria k veľmi starým plemenám, údajne k najstarším duričom v strednej Európe. Vyplýva to aj z písomných správ, ktoré sa zachovali z 15. storočia, a ktoré sa v podstate stotožňujú s typom a povahou psa, ktorého dnes poznáme.
Celkový vývoj tohto plemena prechádzal mnohými etapami. V minulosti švajčiarske duriče mohla vlastniť iba šľachta, ktorá ich využívala na poľovačku vzhľadom k ich vynikajúcim poľovníckym vlastnostiam a výbornej spoločenskej povahe. Ide o plemeno veľmi staré, spojené s pôvodom duričov niekdajšieho keltského obyvateľstva Európy. Ich potomkovia sú ostatní duriči, ktorí pochádzajú z územia Francúzska, Španielska, Rakúska, Balkánu a Škandinávie.
Švajčiarske duriče boli vyšľachtené predovšetkým pre lovecké účely, keď sa od nich vyžadovalo dlhé a vytrvalé hľadanie v nedostupných skalnatých terénoch. Sú to psy pomerne rýchle s vynikajúcim jemným nosom, ktorí s veľkou istotou hľadajú, držia a hlásia stopu zveri. K hláseniu sú vybavení nádherným voľným hrdelným hlasom. Vďaka svojmu jemnému nosu rýchlo nájdu čerstvú stopu zveri a potom sledovať ich prácu a počúvať ten nádherný mohutný ťahavý štekot je radosť. Pokiaľ sa im podarí zver zastaviť, ich hlas sa zmení na mohutný štekot.

Švajčiarske duriče okrem poľovníckych vlastností, ktoré sú im dané geneticky, majú aj dobrosrdečnú povahu. Sú celkom oddaní svojmu pánovi, milujú celú rodinu a sú veľmi prítulní najmä k deťom. Veľmi ľahko sa dajú cvičiť, sú ovládateľné, pri výcviku sa nemôže používať násilie. Nie sú to žiadni obranári a strážcovia, ale keď niekto vstúpi do ich teritória, hneď to signalizujú svojím mohutným hlasom až do príchodu niekoho z rodiny. Nemôžem povedať, že sú bojkovia, každý náznak agresivity zo strany iného psa oplatia rovnakou mierou.
Jedno z tých plemien je aj bernský durič, je to trojfarebný pes – bielo-čierny s hnedým pálením na hlave a je skutočnou ozdobou dvora či bytu. Tieto psy bez problémov znášajú zimu a môžu sa chovať vonku, ale aj v byte, dokonca jedna sympatická pani chová bernského duriča v paneláku, tuším na piatom poschodí. Dajú sa potlačiť aj jeho lovecké pudy, aj keď nie vždy celkom.
Pre tento cieľ podľa dostupných informácií je potrebné u šteniatka začať s výcvikom v treťom mesiaci a výcvik zamerať na základné cviky poslušnosti a pod. Šteniatko sa môže brať aj do lesa, avšak nesmie sa mu umožniť kontakt so zverou. Je to potrebné dodržiavať do veku 15 mesiacov. Tento postup je vraj overený a ukazuje sa ako správny k lepšej ovládateľnosti psa. Táto rada je samozrejme smerovaná predovšetkým k tým chovateľom, ktorí so švajčiarskym duričom nechcú poľovať.
Pre poľovnícke využitie je potrebné postupovať podobne ako u iných poľovníckych psov, avšak oveľa jemnejšie a jednoduchšie. Oni totiž nemajú problém s hľadaním a svoj vynikajúci nos vedia dokonale využiť. Podobne je to aj u iných disciplín. S odvahou sú opatrní, nie sú to žiadni zabijaci, čo nie je na škodu veci a nie je to ani žiaduce.
Bernské duriče patria do rúk takým chovateľom, ktorí takúto prácu psa vedia oceniť a vychutnať, nemali by ich vlastniť poľovníci, ktorým ide o niečo celkom iné.
Posledný štandard pre štyri farebné varianty švajčiarskych duričov bol vydaný v roku 1993. Tento štandard má číslo 59, štandard nízkonohých švajčiarskych duričov č. 60.
Rozdiely medzi jednotlivými plemenami sú iba v sfarbení a vo výške v kohútiku.
V krátkosti zo štandardu podľa klasifikácie FCI: skupina 6, použitie ako durič, ktorý hlasito sleduje stopu zajaca, sŕn, líšky a diviaka. Durí samostatne, spoľahlivo aj v náročnom teréne.
Celkový vzhľad – pes strednej kohútikovej  výšky s telesnou stavbou svedčiacou o sile a vytrvalosti. Suchá hlava s dlhým nosom a dlhými ušami, čo mu predurčuje ušľachtilý vzhľad.
Správanie a povaha – živý, vášnivý lovec, citlivý, ľahko ovládateľný vo výcviku, verný. Srsť krátka, hladká, hustá, veľmi jemná na hlave a na ušiach.
Sfarbenie srsti u bernského duriča – biela s čiernymi škvrnami alebo sedlom po tele, bledé až intenzívne pálenie nad očami, na lícach, na vnútri ucha a v okolí ritného otvoru, niekedy ľahko škvrnitá.
Oči sú tmavé alebo svetlo hnedé, odpovedajúce sfarbeniu srsti, ľahko oválne, stredne veľké.
Uši sú nasadené pod líniou očí na zadnej strane lebky, nikdy nie v jej plnej šírke. Dĺžkou siahajú najmenej ku špičke nosa. Ušné bolce priliehajú k hlave, sú úzke, zložené, zvesené a zatočené. Na spodnom okraji zaokrúhlené, mäkké a jemne osrstené. Kohútiková výška u sučky 47 – 57 cm a u psa 49 – 59 cm.

Jozef Žumár

<< späť